Молодіжна Громадська Організація "Ідейна варта"

Контактний центр +38 (044) 232 16 74

ideyna.warta@gmail.com

свідоцтво про державну реєстрацію 0165-2009 Г.О.

Лишити повідомлення

«  Серпень 2011  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Меню сайту
Новини unian.net
Інформери

Курс Валют Информер
Украинских гривен Украинская гривна - валюта Украины
(EUR)//-//
(USD)//-//

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » 2011 » Серпень » 29 » ЗАСТОСУВАННЯ РАДЯНСЬКИМИ СПЕЦСЛУЖБАМИ ДОПОМІЖНИХ ЗАСОБІВ У БОРОТЬБІ З ПІДПІЛЛЯМ ОУН(б) і УПА частина 3
10:36
ЗАСТОСУВАННЯ РАДЯНСЬКИМИ СПЕЦСЛУЖБАМИ ДОПОМІЖНИХ ЗАСОБІВ У БОРОТЬБІ З ПІДПІЛЛЯМ ОУН(б) і УПА частина 3


ЗАСТОСУВАННЯ ОТРУЙНИХ ГАЗІВ ПІД ЧАС ЗАХОПЛЕННЯ

ПІДПІЛЬНИКІВ У КРИЇВКАХ


Крім їжі, речей та пошти, співробітники МДБ УРСР застосовували отруту у разі виявленні повстанських криївок. За допомогою отруйного газу та ракет, які кидалися в бункери, чекісти намагалися захоплювати підпільників живими.

Типовим прикладом може бути операція з захоплення члена Проводу ОУН(б) Петра Дужого та його підлеглих у с. Девятники Дрогобицької (нині - Львівської) області. Наводимо документ про їх затримання:

ПРОТОКОЛ ЗАДЕРЖАНИЯ

1945 года, июня 4 дня

При проческе села Дзевентники1 Н[ово]-Стрелищанского района, Дрогобычской области обнаружено подземное укрытие, вход из сарая жителя села Дзевентники – ФИЛИППОВСКОГО.

В укрытии оказались бандиты, которым было предложено сдаться, бандиты предложение отклонили, неоднократные посылки для переговоров местного жителя – ни к чему не привели.

После этого в укрытие были брошены гранаты, а затем ракеты. От скопившихся газов бандиты начали задыхаться, под сараем соседнего дома был услышан стон.

Принятыми мерами к раскопке из укрытия извлечено в бессознательном состоянии 8 человек, в том числе 7 мужчин и 1 женщина.

Из этого же укрытия извлечено принадлежавшее бандитам:

автоматов – 7

пистолетов – 7

винтовок – 1

гранат – 5

биноклей – 6

пишущих машинок – 3

аптека – 1.

Большое количество различных оуновских документов и литературы, набор печатей различных учреждений, клише к бандеровским изданиям, бланки удостоверений советских учреждений:

а/ - Районо Бобровского РИК’а

б/ - Краковского пересыльного пункта 1-го Украинского фронта.

в/ - Стройучастка Ковельской ж[елезной] д[ороги].

Деньги советской валютой – 28210 руб.

Деньги Американских дол – 55

Извлеченные бандиты силами врачей 17 бригады были приведены в чувство, за исключением одного.

Показанием задержанных СУСИК Дмитрия и ФИЛИППОВСКОГО Николая извлеченные из бункера бандиты являются:

  1. «АРКАДИЙ» - краевой референт пропаганды.2

  2. «КРЕМЕНЬ» - умер, представитель командования УПА.3

  3. «ВЕРОВОЙ» - заместитель «АРКАДИЯ».4

  4. «ГОНТАРЬ» - личная охрана.

  5. «ИГОРЬ» - господарчий и санитар референтуры.

  6. «МАРИЙКА» - жена «АРКАДИЯ» - машинистка.5

  7. СУСИК - охрана.6

  8. ФИЛИППОВСКИЙ - владелец дома, где было укрытие.

Арестованные и изъятые документы переданы в опергруппу НКВД УССР во Львове.

Труп «КРЕМНЯ» предан земле.

КОМАНДИР 17 БРИГАДЫ ВВ НКВД

ПОДПОЛКОВНИК /БРОМБЕРГ/

ПРЕДСТАВИТЕЛЬ НКВД У С С Р

ПОДПОЛКОВНИК ГОСБЕЗОПАСНОСТИ /КАГАНОВИЧ/

НАЧАЛЬНИК ШТАБА ОПЕРАЦИИ

ст. лейтенант /ЛЫСЕНКО/7

Слід відзначити, що операції з захоплення підпільників у криївках часто призводили до втрат серед співробітників МДБ.

19 серпня 1945 р. (за іншими даними – 1944 р.) Миколаївський райвідділ НКДБ Дрогобицької (нині - Львівської) області проводив операцію з розшуку бункерів біля села Розділ. В ній брали участь керівництво (полковники та майори) зі Стрия, начальник райвідділу НКДБ, офіцери та солдати, всього приблизно 50 осіб. Оточивши лісовий масив, у якому за даними інформаторів НКДБ повинні були знаходитися криївки, вони розпочали прочісування.

Об 11-12 годині дня під час прочісування лісу один з червоноармійців помітив пеньок, зарослий мохом, та збив його ногою і побачив, що під ним була дошка. Він негайно повідомив про це керівнику операції – полковнику. Той підійшов, уважно оглянув та покликав до себе керівників райвідділу МДБ, щоб показати, як замаскована криївка. Далі чекісти відкрили вхід до криївки, і звідти почувся постріл.

Після цього 10-15 бійців почали розкопувати криївку, а всі керівники операції відійшли на 20 метрів від цього місця. В цей же час військовослужбовці у зв’язку з відсутністю гранат почали палити солому, щоб димом викурити підпільників. Несподівано на відстані 5 метрів від керівників операції відкрився другий вхід у бункер, замаскований мохом, з нього вистрибнув підпільник з автоматом. Полковники, майори та солдати, які брали участь в операції, кинулися тікати в різні сторони. Підпільник відкрив вогонь і чергою з автомата вбив двох майорів НКДБ. Чекісти оволоділи собою та відкрили вогонь у відповідь. Підпільник почав тікати, наткнувся на двох військовослужбовців, яких також вбив з автомата, кинув гранату і користуючись незлагодженістю дій чекістів - зник у лісі. Разом з ним з бункеру вийшли та втекли ще двоє підпільників, зникнення яких через розгубленість майже ніхто з учасників операції не помітив.

Невдовзі криївку розкопали, і з неї було вилучено велику кількість радянських грошей, три друкарські машинки, дві рації, документи, підпільну літературу тощо. За даними НКДБ, у цій криївці могли переховуватися керівники підпілля «Федір» та «Явір» (справжні імена та прізвища не встановлені).8

Таким чином, за допомогою отруйного газу, ракет або інших засобів чекістам іноді вдавалось захопити в криївках живими керівників українського підпілля. Однак ці операції не завжди були успішними. Досить часто підпільники в бункері розуміли, що їх намагаються отруїти або приспати газом, і не бажаючи здаватися живими - пускали кулю собі у скроню.


ЗАСТОСУВАННЯ РАДІОСИГНАЛІЗАЦІЙНИХ АПАРАТІВ «ТРИВОГА»


Радіосигналізаційні апарати «Тривога» використовувалися співробітниками МДБ для зв’язку із своїми найбільш цінними агентами, котрі працювали над виявленням підпільників ОУН(б) і УПА.

Принцип роботи з цією технікою був таким. В будинку довіреного агента чекісти конспіративно встановлювали апарат «Тривога» порівняно невеликого розміру, зазвичай закопували або ретельно замасковували його. У разі появи підпільників у селі агенту достатньо було натиснути на одну кнопку, щоб передати сигнал, який отримував черговий у районному відділі МДБ на пульті. Після цього на місце події направлялася оперативно-військова група, завданням якої було захопити або знищити підпільників. При вмілому використанні ніхто з місцевих мешканців навіть не здогадувався про наявність цього апарату в селі.

Практичне використання радіосигналізаційних апаратів «Тривога» дозволило чекістам вирішити одне з основних своїх завдань – швидкого та конспіративного зв’язку з агентурою. Застосування апаратів для подання сигналів про появу підпільників суттєво допомогло військовим підрозділам розшукувати їх. В тих управліннях та відділах МДБ, де правильно застосовували цю техніку, були досягнуті значні успіхи у боротьбі з ОУН(б) і УПА.9

Радіосиналізаційна техніка почала широко використовуватися в Західних та окремих Східних областях України з червня 1948 р. За період 1948-1950 рр. за допомогою апаратів «Тривога» було виявлено та знешкоджено 136 керівників підпілля. Зокрема, в Станіславській (нині – Івано-Франківській) області чекістами було виявлено та знешкоджено 69 провідників та учасників ОУН(б). За допомогою вмілого застосування радіотехніки були знешкоджені такі керівники підпілля, як заступник провідника опозиційного крайового проводу ОУН «Одеса» Святослав Титко – «Роман», керівник окружного проводу «Схід» «Дем’ян», керівник Демидівського районного проводу ОУН(б) «Ярослав», політичний референт Золочівського окружного проводу ОУН(б) «Січовий» та інші.10

Як здійснювалися подібні заходи, видно із конкретних прикладів за 1950 рік:

Приклад № 1. Проводячи заходи з розшуку учасників СБ Золотопотікського районного проводу ОУН(б) в Тернопільській області, оперативні працівники місцевого райвідділу МДБ дізналися, що два учасники групи переховуються в селі Беремяни.

У зв’язку з цим чекісти доручили своїм агентам, які мешкали в цьому селі, зайнятися розшуком інформації про місцезнаходження підпільників, а для швидкого та конспіративного зв’язку у їх садибах були встановлені апарати «Тривога», причому один з них нової вдосконаленої моделі, для передачі закодованих сигналів.

Крім того, в с. Беремяни в одному з господарств була конспіративно розміщена чекістсько-військова група, особовий склад якої проявив витримку та наполегливість, пробувши у засідці 11 днів. В розпорядженні групи також був апарат «Тривога».

На 12 день по радіоапарату «Тривога» чекістами було отримано закодоване повідомлення про те, що один з агентів помітив двох підпільників, які переховуються в селі в одному з будинків.

Прийнявши сигнал, чекістсько-військова група негайно вийшла на операцію, виявила підпільників та запропонувала їм здатися живими. Однак учасники СБ ОУН(б) вчинили збройний спротив, зав’язалася перестрілка, в результаті якої підпільники загинули. У них було вилучено 4 ствола зброї та цінні підпільні документи.11

Продовжуючи розшук інших учасників цієї боївки, співробітники МДБ отримали інформацію про те, що один з підпільників час від часу з’являться в селі Новосілки Золотопотікського району. На активізацію його розшуку була направлена місцева агентура МДБ, причому вдома у одного з агентів було встановлено апарат «Тривога».

На двадцятий день після установки апарату агент подав закодований сигнал про те, що помітив в селі підпільника, і вказав місце його перебування. Своєчасно направлена за цим сигналом чекістсько-військова група наздогнала і у перестрілці вбила підпільника, який виявився учасником боївки СБ ОУН(б) під псевдонімом «Роман».12

Приклад № 2. Галицьким районним відділом МДБ Станіславської (нині – Івано-Франківської) області від одного з своїх агентів в с. Суботів були отримані дані про те, що він випадково виявив на околиці села бункер, в якому періодично переховуються три озброєних підпільника.

Для своєчасного отримання сигналу про прихід у бункер підпільників, на квартирі агента був встановлений апарат «Тривога».

Через 10 днів після установки апарату від агента надійшов радіосигнал про те, що підпільники прийшли до бункера.

Направлена для реалізації сигналу чекістсько-військова група блокувала бункер. Підпільники помітили чекістів та вчинили збройний опір. Зав’язалася перестрілка, в результаті якої підпільники загинули. У вбитих були впізнані: керівник СБ Галицького районного проводу ОУН(б) «Зінько», керівник кущової групи «Чорнота» та керівник місцевої сільської групи. Під час операції було вилучено 6 стволів зброї, гранати та набої.13

Приклад № 3. Вигодський районний відділ МДБ Станіславської (нині – Івано-Франківської) області отримав дані про те, що у селі Кропивники часто з’являються керівники кущового проводу ОУН(б) «Верх», «Сокіл» та інші.

Зважаючи на віддаленість цього села від райцентру, інформація про появу підпільників в райвідділ МДБ постійно надходила з запізненням, через що учасники ОУН(б) тривалий час безперешкодно уникали переслідування.

З метою своєчасного інформування про перебування підпільників в селі, в будинку одного з місцевих агентів МДБ 28 червня 1950 р. було встановлено апарат «Тривога».

Майже через місяць, 26 липня 1950 р. в райвідділі МДБ було отримано радіосигнал про появу підпільників в селі Кропивники. На цей сигнал негайно виїхала чекістсько-військова група, яка виявила та заблокувала будинок, в якому переховувались підпільники.

В результаті проведеної операції керівники кущового проводу ОУН(б) «Верх» та «Сокіл» загинули.14

Приклад № 4. У Миколаївському районі Дрогобицької (нині - Львівської) області тривалий час переховувалась боївка референтури СБ районного проводу ОУН(б), якою керував «Сорока».

Дані про появу цієї боївки у селах надходили у Миколаївський райвідділ МДБ з запізненням і реалізувати їх не було ніякої можливості, оскільки підпільники з’являлися в селах ненадовго.

В результаті аналізу зібраної інформації співробітниками МДБ було встановлено, що частіше за все підпільники з’являються в селі Березино. Зважаючи на це, одному з агентів МДБ, який жив в цьому селі, чекістами було дано завдання встановити місцеперебування боївки СБ ОУН(б) і встановлено апарат «Тривога».

Після встановлення апарату, агент двічі на тиждень повідомляв умовленими сигналами про те, що підпільників в селі немає. При цьому сигнал передавався на лише в райвідділ МДБ, але й чекістсько-військовій групі, яка оперувала у лісах неподалік.

На 19 день після установки апарату агент помітив в селі Березино підпільників і повідомив про це умовним сигналом.

Чекістсько-військова група, конспіративно зайшовши у село, наздогнала та вбила чотирьох підпільників, серед яких виявились: референт СБ районного проводу ОУН(б) «Сорока» та його охоронці «Чорний», «Зірка» та «Барсук».15

Приклад № 5. 6 липня 1950 р. Тучинський райвідділ МДБ Волинської області отримав від своїх інформаторів дані про те, що керівник Тучинського районного проводу ОУН(б) «Нечай» часто з’являється на хуторі Антонівка.

В той же день в будинку одного з місцевих мешканців було встановлено апарат «Тривога», а в трьох кілометрах від хутора конспіративно закладена чекістсько-військова група.

Вдень 8 липня 1950 р. надійшов радіосигнал про те, що «Нечай» прийшов на хутір Антонівка.

Чекістсько-військова група негайно прибула на хутір, наздогнала та знешкодила «Нечая».16

Приклад № 6. Під час заходів з розшуку керівника Золочівського надрайонного проводу ОУН(б) «Січового» оперативною групою відділу 2-Н Управління МДБ по Львівській області та співробітниками Золочівського райвідділу МДБ було встановлено, що підпільники періодично з’являються в м. Золочеві.

У зв’язку з цим кільком агентам МДБ у м. Золочеві було дано завдання щодо розшуку «Січового», а у їх будинках для забезпечення швидкого та конспіративного зв’язку були встановлені апарати «Тривога».

Під час встановлення апаратів було обумовлено сигнали, за допомогою яких можна було передати інформацію про виявлення даних щодо місцеперебування «Січового» або негайно викликати чекістсько-військову групу. У приміщенні Золочівського райвідділу МДБ було встановлено цілодобове чергування з метою негайного опрацювання отриманих сигналів.

15 серпня 1950 р. один із агентів подав сигнал у райвідділ МДБ про появу «Січового» в м. Золочеві, а потім вказав на місце його перебування.

За цим сигналом чекістсько-військова група негайно прибула на місце, зав’язала перестрілку з двома підпільниками, в результаті якої останні загинули.

У вбитих були впізнані: керівник Золочівського надрайонного проводу ОУН(б) «Січовий» та підпільник «Ваня». У них було вилучено 4 стволи зброї та цінні документи.17

Разом з тим, співробітники управління 2-Н МДБ УРСР вважали, що поряд з позитивними результатами застосування радіосигналізаційної техніки і незважаючи на допомогу, надану управлінням МДБ в Західних областях України, станом на кінець 1950 р. цінна апаратура використовувалася незадовільно.

Начальник 4 відділу управління 2-Н МДБ УРСР інженер-майор Алєксандров відзначав, що станом на 14 січня 1951 р. з 1169 проведених установок апаратів «Тривога» було прийнято 186 сигналів про появу підпільників в населених пунктах. Але зважаючи на вайлуватість окремих начальників та співробітників райвідділів МДБ з 186 отриманих сигналів було реалізовано лише 52, причому знешкоджено 136 підпільників.18

Узагальнені дані щодо використання радіосигналізаційних апаратів «Тривога» станом на 14 січня 1951 р. в різних областях виглядали так:

Управління МДБ

Всього проведено установок

Прийнято радіосигналів про появу підпільників

Реалізовано

сигналів

Захоплено та ліквідовано підпільників

Діючі апарати станом на 1 січня 1951 р.

Станіславська область

182

23

10

69

6

Львівська область

282

51

11

28

42

Дрогобицька область

181

25

5

6

11

Тернопільська область

171

24

3

10

7

Рівненська область

190

30

5

9

13

Волинська область

94

17

9

10

2

Чернівецька область

15

2

1

2

1

Закарпатська область

9

1

1

1

1

УМДБ Східних областей УРСР

75

6

1

1

3

Львівська оперативна група МДБ УРСР

10

7

6

-

1

ВСЬОГО:

1169

186

52

136

87


Категорія: Історичні дослідження | Переглядів: 525 | Додав: s_admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
МГО "Ідейна варта" 2019


   

Ідея проекту - С. Дяченко

Дизайн і адміністрування сайу - IT-департамент МГО